W jaki sposób zmienić nazwy setek plików i zdjęć???

Czy zastanawiałeś się co by było gdybyś musiał z dnia na dzień zmienić nazwy ponad 1000 zdjęć?? Jakbyś wtedy postąpił?? Założę się że niejeden z nas miał przynajmniej raz w życiu taki problem, z sytuacji tej można wybrnąć na wiele sposobów, spróbuję przedstawić przynajmniej dwa.
Przestawiam wam dwa programy które potrafią zmienić masowo nazwy plików, są to:

  1. FastStone Image Viewer,
  2. Total Commander
Obydwa programy są dostępne w internecie i można z nich korzystać nieodpłatnie.

Najpierw zaczniemy od przeglądarki FastStone, po instalacji na pulpicie powinna się znaleźć ikona z wyglądu przypominająca ludzkie oko na pomarańczowym tle.

A więc uruchommy przeglądarkę, powinno nam się ukazać okno:

Powiększając grafikę w nowym oknie łatwo zauważyć że zdjęcia mają zupełnie różne nazwy a my chcemy te nazwy ujednolicić.

Więc z menu Narzędzia wypieramy Zmiana/Konwersja tak jak na grafice niżej.

I w ten sposób ukazało się nam okno:

Gdzie rezygnujemy z opcji Konwersja pliku na rzecz Zmiana nazwy pliku. Korzystając z kombinacji klawiszy CTRL + A zaznaczamy wszystkie nasze zdjęcia. I w tym momęcie mamy do dyspozycji dwie opcję Użyj nazwy wzorca i szukaj i zamień, zastosujemy się do opcji pierwszej i naciśniemy przycisk Zmień, ukarze się nam okno:

po zatwierdzeniu ukazuje nam się mniej więcej coś takiego:

W ten sposób uzyskaliśmy unikalne, niepowtarzalne nazwy dla wszystkich plików, jest to bardzo prosty sposób na konwersje nazw.

W przypadku Total Commandera sprawa wygląda znacznie lepiej, nie dość że etap zmiany nazw plików wykonywany jest znacznie szybciej to w dodatku to my decydujemy na jakie nazwy docelowo zostaną zmienione zdjęcia.

A więc uruchamiamy aplikację najeżdżając kursorem na ikonę i prawym dwuklikiem uruchamiamy Commandera

Włącza nam się program, wybieramy cyfrę od 1 do 3 i pojawia nam się okno:

Przechodzimy do lokalizacji w której znajdują się zdjęcia i zaznaczamy wszystkie pliki kombinacją CTRL + A. Z menu Plik wybieramy narzędzie wielokrotnej zamiany (CTRL + M) i pojawia się nam okno:

W matrycy zamiany wpisujemy dowolną nazwę + dodatkowa opcja np [C], czyli licznik. Efekt końcowy może wyglądać tak:

I w ten sposób poznaliśmy dwa sposoby na zamianę nazw plików, mam nadzieję że oba programy nieraz pomogą nam w błyskawiczny sposób wyjść z opresji.

  • Kdjfh

    w Fast Stone tez mozna decydować o docelowej nazwie zdjec, można też dodać  nazywe do istniejącej (np „IMG 121″ na „wakacje IMG 121″ ) kolejno numerowac od dowolnej wartośc,dodac nazwy folderu , date utworzenia pliku z dokładnoscią do sekund (np Wakacje 12.07 2012 IMG121 ) -co zreszta widać na 3 screenshot’cie ,zamiana trwa kilka sekund wiec nie widze w czym TC miałby byc lepszy