W jaki sposób zmienić nazwy setek plików i zdjęć???

Autor: Mieszko Cichoń. Data: . Kategoria: Grafika, Porady komputerowe.

Czy zastanawiałeś się co by było gdybyś musiał z dnia na dzień zmienić nazwy ponad 1000 zdjęć?? Jakbyś wtedy postąpił?? Założę się że niejeden z nas miał przynajmniej raz w życiu taki problem, z sytuacji tej można wybrnąć na wiele sposobów, spróbuję przedstawić przynajmniej dwa. Przestawiam wam dwa programy które potrafią zmienić masowo nazwy plików, są to:

  1. FastStone Image Viewer,
  2. Total Commander
Obydwa programy są dostępne w internecie i można z nich korzystać nieodpłatnie.

Najpierw zaczniemy od przeglądarki FastStone, po instalacji na pulpicie powinna się znaleźć ikona z wyglądu przypominająca ludzkie oko na pomarańczowym tle.

A więc uruchommy przeglądarkę, powinno nam się ukazać okno:

Powiększając grafikę w nowym oknie łatwo zauważyć że zdjęcia mają zupełnie różne nazwy a my chcemy te nazwy ujednolicić.

Więc z menu Narzędzia wypieramy Zmiana/Konwersja tak jak na grafice niżej.

I w ten sposób ukazało się nam okno:

Gdzie rezygnujemy z opcji Konwersja pliku na rzecz Zmiana nazwy pliku. Korzystając z kombinacji klawiszy CTRL + A zaznaczamy wszystkie nasze zdjęcia. I w tym momęcie mamy do dyspozycji dwie opcję Użyj nazwy wzorca i szukaj i zamień, zastosujemy się do opcji pierwszej i naciśniemy przycisk Zmień, ukarze się nam okno:

po zatwierdzeniu ukazuje nam się mniej więcej coś takiego:

W ten sposób uzyskaliśmy unikalne, niepowtarzalne nazwy dla wszystkich plików, jest to bardzo prosty sposób na konwersje nazw.

W przypadku Total Commandera sprawa wygląda znacznie lepiej, nie dość że etap zmiany nazw plików wykonywany jest znacznie szybciej to w dodatku to my decydujemy na jakie nazwy docelowo zostaną zmienione zdjęcia.

A więc uruchamiamy aplikację najeżdżając kursorem na ikonę i prawym dwuklikiem uruchamiamy Commandera

Włącza nam się program, wybieramy cyfrę od 1 do 3 i pojawia nam się okno:

Przechodzimy do lokalizacji w której znajdują się zdjęcia i zaznaczamy wszystkie pliki kombinacją CTRL + A. Z menu Plik wybieramy narzędzie wielokrotnej zamiany (CTRL + M) i pojawia się nam okno:

W matrycy zamiany wpisujemy dowolną nazwę + dodatkowa opcja np [C], czyli licznik. Efekt końcowy może wyglądać tak:

I w ten sposób poznaliśmy dwa sposoby na zamianę nazw plików, mam nadzieję że oba programy nieraz pomogą nam w błyskawiczny sposób wyjść z opresji.

 

Trackback from your site.

  • Kdjfh

    w Fast Stone tez mozna decydować o docelowej nazwie zdjec, można też dodać  nazywe do istniejącej (np „IMG 121″ na „wakacje IMG 121″ ) kolejno numerowac od dowolnej wartośc,dodac nazwy folderu , date utworzenia pliku z dokładnoscią do sekund (np Wakacje 12.07 2012 IMG121 ) -co zreszta widać na 3 screenshot’cie ,zamiana trwa kilka sekund wiec nie widze w czym TC miałby byc lepszy

Ostatnie komenatarze

hannn

|

telefon nie moze skorzystac z wifi

sebciu0

|

Można w pliku bat zrobić:
echo y|regsvr32 msxml3.dll
echo y|regsvr32 scrrun.dll
echo y|regsvr32 jscript.dll

Indila

|

Bardzo dziękuję za ten poradnik. Konto na tym portalu założyłam, ponieważ wydawało mi się, że to ciekawy środek komunikacji. Po kilkunastu tygodniach jednak zauważyłam, że Facebook pożera sporo mojego czasu, po kilka godzin dziennie. Postanowiłam usunąć konto. Wkrótce jednak zauważyłam, że jakoś trudno mi żyć bez tej strony. Założyłam kolejne konto, ale zaraz znów je usunęłam, potem zrobiłam przerwę i znowu to samo. Zrobiłam to kilkadziesiąt razy. Uzależniłam się. Zapomniałam o innych rozrywkach. Dla mnie liczyło się tylko patrzenie się w zdjęcia znajomych przez kilka godzin dziennie, bezsensownie wysyłanie do siebie emotikon i nijakie tematy rozmów. Zamiast spotykać się z koleżankami na kawie i plotkować, spotykałam się z nimi, żeby robić sobie nowe zdjęcia na Facebooka. Codziennie rano wchodziłam na Facebooka przez komórkę, po powrocie do domu włączałam komputer i mogłam tak siedzieć do wieczora. Ciągle przesiadywałam na Facebooku, próbując robić sobie przerwy, ale wszystko kończyło się tak samo. Wkrótce usunęłam definitywnie(mam nadzieję) ostatnie konto. Czuję się wolna. Teraz nagle na wszystko mam czas. Nie polecam Facebooka innym osobom. To tylko badziewie, które pożera czas, odbiera znajomych, zamienia zwykłe rozmowy na niemądre i zajmuje myśli. U mnie to taki happy end. Na Facebooku przesiedziałam prawie dwa lata z krótkimi przerwami, ale to wystarczało żeby popsuć sobie kontakty z innymi ludźmi. Widzę teraz po znajomych, że dobrze zrobiłam. Dla nich liczą się tylko like, ten kto ma mało przy zdjęciach, to jest brzydki, nieszczere komentarze i liczba znajomych na Facebooku(MUSI być przynajmniej 600). Mam nadzieję że komuś udało się to przeczytać. Pozdrawiam i życzę wszystkim, żeby nie stracili głowy dla takiego bagna.

Ostatnio na forum

Szukam Pozycjonera(1)
Kategoria: Praca, Zlecenia Autor: rankit.pl
Data: 3-Jun-14 8:32PM
Netbook - którego wybrać(1)
Kategoria: Laptopy i Netbooki Autor: Burszynek
Data: 6-Mar-14 10:45AM
Odzyskiwanie Zdjęć(0)
Kategoria: Obraz i grafika Autor: Burszynek
Data: 4-Mar-14 2:04PM
Midek(0)
Kategoria: Sprzęt sieciowy Autor: bica100
Data: 4-Feb-14 9:05AM