Obsługa FTP

W poprzednim poradniku z cyklu; Strona internetowa krok po kroku opisywaliśmy min. czym jest hosting, jaki wybrać hosting i jak zarejestrować swój pierwszy serwer wirtualny. W tym poradniku omówimy zagadnienia związane z obsługą serwera FTP. Z treści tego artykułu dowiesz się czym jest FTP, czym jest klient FTP, jak łączyć się z serwerem, jak tworzyć konta użytkowników, oraz jak przesyłać i nadawać pliką i folderom odpowiednie uprawnienia tzw. CHMODy.

Artykuł został oparty o konto hostingowe zarejestrowane w hostpark.pl. Jeśli nie masz jeszcze swojego serwera wirtualnego (konta hostingowego) niezbędne informacje jak go stworzyć znajdziesz w naszym poprzednim poradniku: Hosting – czym jest, jak założyć konto hostingowe?

Czym jest FTP?

FTP ( ang. File Transfer Protocol) – protokół transferu plików – protokół komunikacyjny typu klient-serwer wykorzystujący protokół TCP według modelu TCP/IP (krótko: połączenie TCP), umożliwiający dwukierunkowy transfer plików w układzie serwer FTP – klient FTP.

Mówiąc prościej wykorzystując odpowiedni program obsługujący protokół FTP możemy przesyłać pliki z komputera na serwer i z serwera na komputer. Pliki zamieszczone na serwerze www zwykle dostępne są z każdego miejsca na świecie poprzez Internet. W tym poradniku wykorzystamy właśnie protokół FTP i klienta FTP do zamieszczenia plików na naszym serwerze wirtualnym.

W poprzednim akapicie pojawiło się pojęcie klienta FTP. Postaram się teraz wyjaśnić czym jest klient FTP. Klient FTP jest to program umożliwiający wysyłanie plików na serwer, oraz ich pobieranie z serwera. Klient FTP w celu transmisji plików wykorzystuje protokół FTP. Większość systemów operacyjnych – Windows, Linux posiada wbudowany program do obsługi FTP, jednak korzystanie z wbudowanego klienta FTP jest często mało efektywne, dlatego też często wykorzystuje się specjalnie przygotowane to tego celu programy, takie jak np. FileZilla czy Total Commander.

Łączenie się z serwerem FTP

Proces połączenia się z serwerem wykorzystując protokół FTP wygląda bardzo podobnie w wszystkich klientach FTP. Poniżej prezentujemy jak połączyć się z serwerem wykorzystując program FileZilla i konto hostingowe w hostpark.pl.

1. Pobieramy klienta FTP – FileZilla – http://filezilla-project.org/download.php?type=client. Po pobraniu programu instalujemy go, a następnie uruchamiamy.

2. Będziemy potrzebować teraz dane do naszego konta FTP. Zwykle dane te znajdziemy w mailu od firmy hostingowej u, której zarejestrowaliśmy nasz serwer wirtualny. Będą nam potrzebne następujące dane: adres serwera FTP, nazwa użytkownika, oraz hasło.

Dane te wpisujemy w odpowiednich miejscach w programie FileZilla – tak jak na obrazku, po czym klikamy w Szybkie łączenie.

3. Po kliknięciu w przycisk Szybkie łączenie ustanowiliśmy połączenie z naszym serwerem FTP. O poprawności połączenia świadczy zapis z loga: Status: Listowanie katalogów zakończone pomyślnie, oraz wyświetlenie po prawej stronie listy katalogów i plików znajdujących się na serwerze.

Jak przesyłać pliki za pomocą protokołu FTP?

Skoro mamy utworzone i otwarte już połączenie z serwerem FTP możemy umieścić na nim nasze pierwsze pliki. Przesyłanie plików z komputera na serwer i z serwera na komputer jest bardzo proste i polega na przesunięciu pliku/folderu z jednego okienka na drugie.

1. W okienku po lewej stronie (w okienku gdzie mamy dostęp do plików znajdujących się na naszym dysku twardym) odszukujemy interesujący nas plik – u nas jest to plik: tapeta.jpg.

2. W okienku po prawej stronie przechodzimy do katalogu public_html – jest to główny katalog naszego serwera wirtualnego. Wszystkie pliki jakie umieścimy w katalogu public_html będą dostępne w Internecie po wpisaniu adresu naszej strony np. http://mojastrona.hpark.pl

3. Metodą przesuń i upuść przenosimy nasz plik: tapeta.jpg z prawego okienka do lewego i czekamy na zakończenie transferu.

4. Po przesłaniu pliku w zakładce Udane transfery znajdziemy informację o poprawności przesłania naszej tapety. Od teraz nasz obrazek jest dostępny w sieci po wpisaniu adresu http://mojastrona.hpark.pl/tapeta.jpg. W analogiczny sposób możemy przesłać na nasz serwer folder lub kilkanaście folderów i plików zaznaczając je i przeciągając z jednego okienka do drugiego.

CHMOD’y

CHMOD‚y są to prawda dostępu do plików lub folderów znajdujących się na serwerze dla określonych grup. Grupy te „reprezentują”: uprawnienia właściciela pliku, grupy do której należy właściciel oraz reszty. CHMOD’y pozwalają określić jakie operacje na pliku, bądź folderze mogą być wykonywane przez daną grupę. Za pomocą odpowiednich atrybutów CHMOD możemy określić czy np. dany plik ma być dostępny publicznie czy też nie. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w wikipedi – http://pl.wikipedia.org/wiki/Chmod

Poniżej można zobaczyć jak nadać uprawnienia CHMOD za pomocą klienta FTP – FileZilla i jak one działają.

Na naszym serwerze wirtualnym znajduje się katalog o nazwie prywatny a w nim zawarty plik logo.jpg. Plik ten jak i katalog są dostępne w internecie. Chcemy aby dostęp do tego pliku jak i katalogu nie był dla nikogo dostępny.

1. Odszukujemy nasz katalog o nazwie prywatny, po czym klikamy na nim prawym przyciskiem myszy i wybieramy prawa pliku.

2. Możemy teraz ręcznie ustawić dla kogo folder ten ma być dostępny a dla kogo nie stawiając odpowiedni haczyk przy nazwie grupy i uprawnieniu, lub podać wartość numeryczną. Chcemy aby nasz plik był dostępny tylko dla nas, a więc dla właściciela – dlatego wpisujemy wartość numeryczną; 744 i klikamy w OK. Katalog ten jak i plik będą dla nas dostępne z poziomu FTP, jednak nie wyświetlimy go w przeglądarce. Ustawiając atrybut np. 755 pozwolimy na odczyt i wykonanie pliku, a więc i jego wyświetlenie w oknie przeglądarki.

Często instalując systemy zarządzania treścią – CMS takie jak Drupal, czy Joomla spotkamy się z koniecznością nadania odpowiednim plikom i folderom właściwych dla nich atrybuty (CHMOD’y).

Tworzenie kont użytkownikom FTP

Korzystanie z jednego konta FTP przez wiele osób tworzących z nami naszą stronę nie jest dobrym pomysłem, zarówno biorąc pod uwagę bezpieczeństwo danych znajdujących się na serwerze jak i wygodę pracy. Zaleca się utworzenie dla każdego z współpracowników osobnego konta FTP z dostępem jedynie do potrzebnych do jego pracy katalogów. Poniżej prezentujemy jak stworzyć dodatkowe konto FTP wykorzystując panel DirectAdmin w hostpark.pl.

1. Logujemy się do naszego panelu DirectAdmin zgodnie z instrukcją zawartą w poradniku: Hosting – czym jest, jak założyć konto hostingowe?.

2. Przechodzimy do Zarządzanie kontami FTP.

3. Z menu po prawej stronie wybieramy Utwórz konto FTP i uzupełniamy formularz.

Użytkownik FTP – podajemy nazwę użytkownika np. mateusz. Pełna nazwa użytkownika, jaką nasz współpracownik będzie wykorzystywał do logowania będzie wyglądać następująca nazwa@domena.pl – w naszym przypadku dla użytkownika: mateusz – mateusz@mojastrona.hpark.pl

Podaj hasło, powtórz hasło – podajemy hasło dostępu do serwera FTP dla naszego użytkownika.

Domena, Ftp, Użytkownik, Dowolny – określamy do jakich katalogów będzie miał dostęp nasz nowy użytkownik. Myślę, że nie powinieneś mieć problemów z zrozumieniem zawartych tam informacji i wybrania odpowiedniej dla Ciebie opcji.

Po uzupełnieniu powyższych danych klikamy w Utwórz.

4. Zostaliśmy przeniesieni z powrotem do panelu konfiguracyjnego kont FTP. Jak można zauważyć na liście kont FTP pojawiło się także nasze przed chwilą utworzone konto. Konto to jest od chwili utworzenia aktywne i można już zacząć z niego korzystać.

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=100003501778988 Paweł Klaus

    Cześć.
    Nie mogę znaleźć folderu public.html zamiast tego mam traffic.html.
    Proszę o pomoc :).