Brak pliku hal.dll boot.ini lub jego uszkodzenie

Autor: Mateusz Ryndak. Data: . Kategoria: Windows XP.

„Nie można uruchomić systemu Windows, ponieważ następujący plik nie został znaleziony lub jest uszkodzony: <katalog główny Windows>\system32\hal.dll Zainstaluj ponownie kopię tego pliku” – z tym komunikatem o błędzie użytkownicy systemu Windows XP mogą się często spotkać po zainstalowaniu aktualizacji. Jednak ten komunikat może świadczyć także, o uszkodzeniu pliku boot.ini. W tym poradniku prezentujemy sposób jak naprawić plik hal.dll, oraz boot.ini i przywrócić system do życia.
1. Do napędu CD/DVD wkładamy płytę z systemem Windows XP i wciskamy kombinację klawiszy Ctrl Alt Delete – komputer zostanie uruchomiony ponownie. 2. Powinien zostać uruchomiony Kreator Instalacji Systemu Windows. Jeżeli tak się nie stało, musimy wtenczas zmienić kolejność napędów w BIOS’ie - Zmiana kolejności napędów BIOS

3. Wciskamy klawisz R – po chwili zostanie uruchomiona konsola odzyskiwania systemu. 4. Wybieramy instalację systemu, który uległ uszkodzeniu. W naszym przypadku jest to 1.

5. Podajemy teraz hasło administratora – jeżeli konto administratora nie było zabezpieczone hasłem nic nie wpisujemy i wciskamy klawisz Enter.

6. Przed naprawieniem pliku boot.ini sprawdźmy jego zawartość wpisując polecenie: bootcfg /list

bootcfg list

7. Następnie wpisujemy polecenie bootcfg /rebuild – zostanie uruchomiony proces naprawy pliku boot.ini a)  Przy komunikacie: Czy dodać instalację do listy rozruchu? wciskamy klawisz W a następnie Enter. b) Wprowadź identyfikator ładowania: – podajemy nazwę naszego systemu np. Microsoft Windows XP i naciskamy klawisz Enter. c) Wprowadź opcję ładowania systemu operacyjnego: – wpiszmy /fastdetect i naciśnijmy klawisz Enter – sposwoduje to szybsze wczytywanie się systemu Windows.

8. Po wykonaniu powyższych kroków wpisujemy polecenie exit i wciskamy klawisz Enter – komputer zostanie uruchomiony ponownie. Jeśli dalej problem występuje korzystam z dalszej części tej instrukcji. 9. Wykonujemy ponownie kroki od  1 do 5. W oknie konsoli wpisujemy polecenie map disk. I odczytujemy literę dysku na którym znajduje się system, oraz literę stacji dysków. W naszym przypadku system jest na dysku C, a litera napędu CD/DVD to D.

10. Wpisujemy polecenie: copy d:\i386\hal.dl_ c:\windows\system32\hal.dll gdzie d: – oznacza literę stacji dysku CD/DVD – pewnie będziesz miał napęd CD/DVD pod inną literą np. e, f, g – dlatego podmień tę nazwę w poleceniu. c: – oznacza literę dysku na którym został zainstalowany system Windows. Domyślnie jest to c:. Po wpisaniu polecenia wciskamy klawisz Enter.

11. Plik został skopiowany poprawnie. Wpisujemy polecenie exit – nasz komputer zostanie uruchomiony ponownie już ze sprawnie działającym systemem Windows XP.
 
Twojej uwadze polecamy także:
Brak pliku NTLDR – Naprawa systemu Microsoft Windows XP
Włączamy komputer, a na ekranie naszego monitora pojawia się informacja: "Brak pliku NTLDR" lub "NTLDR is missing" Co robić - oddać komputer do serwisu? Czy to oznacza, że utraciłem cenne ...
Czytaj... »
Brak pliku NTLDR – Naprawa systemu Microsoft Windows

Tags:

Trackback from your site.

 • krzysztof

  Witam
  mi w pkt 7 skanowanie wywaliło
  błąd
  „nie można pomyślnie skanować dysków w poszukiwaniu instalacji systemu windows. ten błąd może byc spowodowany uszkodzenień systemu plików,które uniemożliwiają programowi Bootcfg pomyślne skanowanie. Użyj programu chkdsk, aby wykryc błędy dysków.
  uwaga
  Ta operacja musi zostac pomyślnie ukończona aby można było użyć polecenia /add lub /rebuild”

  niestety po sprawdzeniu przez
  D:WINDOWS>chkdsk /p i /r nic to nie dało nadal nie działa nadal wystepuje błąd po skanowaniu bootcfg /rebuild

 • Damian

  siema a mi na samym poczatku jak pisze zeby to alt+ctrl+del to naciskam i nic , tak jakby klawiatura niedzialała. HELP

 • R.

  Wszystko fajnie, tylko jak uruchomić konsolę odzyskiwania, jak się nie ma napędu i instalacja przebiegała z bootowalnego pendrive’a? Konsola się nawet uruchamia, ale każe wsadzić do napędu płytę z systemem… :D

 • Grzesiususty

   punkt 10 i odmowa dostępu

  • Mark

   Bo wybrałeś złą literę dysku CD/DVD

 • pijoijo

   no mi pomogło :) dzieki

 • Gość

  dzieki bardzo pomocne i dziala wspaniale :):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):

 • MArcin

  sprawdzimy czy pomoże ale myśle że będzie dzałać
   

 • Marek Śmigielski

   wpisałem ten drugi sposób i ”system nie może znaleźć określonego pliku lub katalogu”

 • http://www.facebook.com/marcin.djm Marcin Vinyliusz Błażejewski

  Identyczny błąd na moim dysku, pierwsze co przeskanowałem dysk MHDD – okazało się że pojawiła się cała masa Bad Sector-ów :) Pozdrawiam.

 • Lancegal

  Witam mi wystkuje komunikat Odmowa dostępu. co zrobić w takim wypadku? 

 • http://www.facebook.com/krzysztof.markowski.56 Krzysztof Markowski

  witam, mam problem przy 3 punkcie ,nie wpisuje nic tylko wciskam enter komp mi sie resetuje wlacza od nowa i wyskakuje ten sam komunikat .. o uszkodzonym pliku… czy moglby mi ktos pomoc?

 • Kylu Zep

  Powyższa instrukcja w 100% rozwiązuje problem zawarty w temacie.
  jestem usatysfakcjonowany. Dziękuję.

 • Grzala99

  a ja mam bsod przy ladowaniu instalatora… pomoże ktoś?

 • Kasabatta

  odmowa dostepu i co dalej ?

 • Kaśka

  Witam, mam problem z instalacją Windowsa a mianowicie w miejsce zainstalowanego win XP prof chciałam zainstalować wind XP home edition i tu jest problem .

  Po włożeniu płytki inst XP home na króciutki moment mignie strona instalatora i znika a pojawia się komunikat

  że nie można zainstalować ponieważ posiadam nowszą wersję a co gorsze po kilku próbach padł wind XP prof

  i pokazuje komunikat że brak lub uszkodzony plik Hal Dll .

  I moje pytanie jak przeprowadzić format dysku , jakim programem byłoby dobrze aby miał Polski interfejs .

  Nawet jak naprawie ten uszkodzony plik w/g powyższej instrukcji to i tak nie da mi zainstalować starszej wersji,

  tylko format ratuje, no i Wasze rady

 • Loop

  Wielkie dzięki! Myślałam, że straciłam wszystkie moje dane, ale dzięki twojej instrukcji uruchomiłam Windowsa.

 • Mateusz

  Po wpisaniu

  „bootcfg /rebuild”

  wyrzuca:

  „Błąd: Nie można pomyślnie skanować dysków w poszukiwaniu instalacji systemu Windows. Ten błąd może być spowodowany uszkodzeniem systemu plików, które uniemożliwia programowi Bootcfg pomyślne skanowanie. Użyj programu chkdsk, aby wykryć błędy dysków.”

  użycie chkdsk x: /r nie pomaga.

  Pomocy! :C

 • Emil

  U mnie gorzej. Mianowicie mam dwa systemy XP i 7. U mnie tylko system Win7 widzi a dysku od XP który jest na partycji C nie widzi. W konsoli komend nie mogę wpisać bo wpisze się tylko jedna literka a mianowicie D. Na partycji D mam akurat Win7. Każdy system mam na oddzielnym dysku ;( Niestety format i dane idą w zapomnienie ;(

 • Aga

  Zrobiłam jak wyżej, później wystąpiła jeszcze informacja, że jeszcze jeden plik nie działa więc zrobiłam analogicznie i na końcu wyszło że muszę skontaktować się z serwisem. Oddałam kompa do serwisu pierwsza diagnoza trzeba przeinstalować oprogramowanie,ale na szczęście nie trzeba było tego robić bo okazało się, że bateria na płycie głównej poszła! Po wymianie wszystko wróciło do normy.

Ostatnie komenatarze

sebciu0

|

Można w pliku bat zrobić:
echo y|regsvr32 msxml3.dll
echo y|regsvr32 scrrun.dll
echo y|regsvr32 jscript.dll

Indila

|

Bardzo dziękuję za ten poradnik. Konto na tym portalu założyłam, ponieważ wydawało mi się, że to ciekawy środek komunikacji. Po kilkunastu tygodniach jednak zauważyłam, że Facebook pożera sporo mojego czasu, po kilka godzin dziennie. Postanowiłam usunąć konto. Wkrótce jednak zauważyłam, że jakoś trudno mi żyć bez tej strony. Założyłam kolejne konto, ale zaraz znów je usunęłam, potem zrobiłam przerwę i znowu to samo. Zrobiłam to kilkadziesiąt razy. Uzależniłam się. Zapomniałam o innych rozrywkach. Dla mnie liczyło się tylko patrzenie się w zdjęcia znajomych przez kilka godzin dziennie, bezsensownie wysyłanie do siebie emotikon i nijakie tematy rozmów. Zamiast spotykać się z koleżankami na kawie i plotkować, spotykałam się z nimi, żeby robić sobie nowe zdjęcia na Facebooka. Codziennie rano wchodziłam na Facebooka przez komórkę, po powrocie do domu włączałam komputer i mogłam tak siedzieć do wieczora. Ciągle przesiadywałam na Facebooku, próbując robić sobie przerwy, ale wszystko kończyło się tak samo. Wkrótce usunęłam definitywnie(mam nadzieję) ostatnie konto. Czuję się wolna. Teraz nagle na wszystko mam czas. Nie polecam Facebooka innym osobom. To tylko badziewie, które pożera czas, odbiera znajomych, zamienia zwykłe rozmowy na niemądre i zajmuje myśli. U mnie to taki happy end. Na Facebooku przesiedziałam prawie dwa lata z krótkimi przerwami, ale to wystarczało żeby popsuć sobie kontakty z innymi ludźmi. Widzę teraz po znajomych, że dobrze zrobiłam. Dla nich liczą się tylko like, ten kto ma mało przy zdjęciach, to jest brzydki, nieszczere komentarze i liczba znajomych na Facebooku(MUSI być przynajmniej 600). Mam nadzieję że komuś udało się to przeczytać. Pozdrawiam i życzę wszystkim, żeby nie stracili głowy dla takiego bagna.

uglywriter

|

Filmy seriale kabarety telewizja internetowa online na wyciągnięcie
ręki. Mecze mundialu 2014 na żywo lub VOD ogladaj kiedy tylko chcesz.
Płać kartą, przelewem lub sms i korzystaj z najwyższej jakości usług
dostępnych w jakości HD na twoim komputerze, telewizorze, telefonie,
tablecie lub innym urządzeniu mobilnym. Profesjonalna obsługa techniczna
dostępna 24h na dobę 7 dni w tygodniu. Bogata oferta programową i
filmowa zadowolni najbardziej wymagających.

Link http://goldvod.tv

Ostatnio na forum

Szukam Pozycjonera(1)
Kategoria: Praca, Zlecenia Autor: rankit.pl
Data: 3-Jun-14 8:32PM
Netbook - którego wybrać(1)
Kategoria: Laptopy i Netbooki Autor: Burszynek
Data: 6-Mar-14 10:45AM
Odzyskiwanie Zdjęć(0)
Kategoria: Obraz i grafika Autor: Burszynek
Data: 4-Mar-14 2:04PM
Midek(0)
Kategoria: Sprzęt sieciowy Autor: bica100
Data: 4-Feb-14 9:05AM